Русская версия Slovenščina English

Význam Dunajskej flotily pri oslobodzovaní Bratislavy

  Rozhovor s Ernestom Huskom

Dňa 4. apríla počas tvrdých bojov a hlbokého obchvatného manévra bola vojskami 2. ukrajinského frontu pod vedením maršála sovietskeho zväzu Rodiona Malinovského s pomocou Dunajskej flotily oslobodená Bratislava.

Tento rok pri príležitosti 75. výročia oslobodenia hlavného mesta Slovenska od nemeckých fašistických okupantov je dôležité spomenúť si na hrdinov tých tuhých bojov.

Dávame do vašej pozornosti rozhovor s vedúcim oddelenia kultúry mestskej časti Bratislava – Staré Mesto, pánom inžinierom Ernestom Huskom. Otázky kládla Anica Škodová.

A.Š.: Pán Huska, je o Vás známe, že máte priam obdivuhodné vedomosti z histórie. Je ohlásené Vaše vystúpenie na tému spojenú s riekou Dunaj. Čomu sa v ňom budete venovať?

E.H.: Tento rok máme 75.výročie ukončenia 2.svetovej vojny, porážky fašizmu a nacizmu. Tak sme si aj roky mysleli, že konečnej. Žiaľ, vývoj u nás, aj v okolí ukazuje, že odseknuté hlavy začínajú dorastať.

Rád by som porozprával, akú úlohu hrala Dunajská flotila pri oslobodzovaní juhu Slovenska a Bratislavy. Všetci poznáme, aj z filmov, bežiacich vojakov a valiace sa tanky, to sa aj ľahšie opisuje aj zobrazuje. Ale málo sa už teraz vie, akú špecifickú úlohu zohrali vojaci a námorníci Dunajskej flotily a ich bojové lode.

Počtom neveľká, ale významom naozaj veľká. Mocná hŕstka, ak použijem hudobný termín.

 

Kto už si dnes spomenie na mená ako : viceadmirál Cholostjakov, kapitán Aržavkin, kontraadmirál Matuškin a ďalší - všetko to sú pritom čestní občania Bratislavy. Zvlášť postava admirála Cholostjakova je veľmi zaujímavá, žiaľ, aj jeho smutný osud a smrť, hoci 20 rokov po vojne, stále súvisiaca s 2.svetovou vojnou. Treba si to všetko neustále pripomínať.

A.Š.: Pán Huska, v minulosti ste pôsobili na riaditeľskej pozícií Múzeu dopravy v Bratislave. Máte práve s ním spojenú aj nejakú nateraz ešte nesplnenú túžbu?

E.H.: Áno, mám túžbu – založiť Múzeum Dunaja. Rieka aj lokalita vyformovali Bratislavu, jej prínos v doprave aj v obchode vytvorili toto mesto. Dunaj však stále vnímame viac ako dopravnú prekážku, musíme cez vodu stavať mosty, namiesto aby sme využili príležitosť. Na kraji Zimného prístavu je na jednom mieste 5 (národných) kultúrnych pamiatok - loď Šturec z r.1937, lodný výťah, Dom lodníkov, lodná hala a len kúsok aj prečerpávacia stanica.

No a potom ešte taká malá túžba. Získať veľký model niektorej zo slávnych lodí Dunajskej flotily – monitoru Železňakov.

***

Monitor Železňakov — je jedným z najslávnejších lodí Dunajskej flotily, opancierovaná loď s nízkym ponorom a mohutnou delostreleckou výbavou.

Počas vojny Železňakov urazil viac ako 40 000 kilometrov, odrazil 127 vzdušných útokov, zničil 13 delostreleckých a mínometných batérií, 4 oddiely nepriateľskej pechoty a 2 muničné sklady.

Od roku 1967 je umiestený ako pamiatka na Rybaľskom ostrove v Kyjeve.


Dunajská vojenská flotila – zoskupenie vojenských člnov a lodí Čiernomorskej flotily ZSSR, ktoré sa aktívne zúčastňovalo na druhej svetovej vojne, na oslobodení Bulharska, Rumunska, Juhoslávie, Československa a Rakúska, miest ako Budapešť, Belehrad, Komárno, Bratislava, Viedeň a ďalších.

Flotila posielala prekvapivé výsadky do tyla nepriateľa, ktoré sa spájali s pozemnými jednotkami a upevňovali pozície pri útoku na mestá. Obzvlášť vynikli námorníci pri námornom výsadku v centre Viedne, kde zabránili výbuchu mostu Reichsbrücke.

Na počesť statočnosti a udatnosti námorníkov Dunajskej vojenskej flotily je v Bratislave na večnú pamäť umiestnený pamätník na nábreží Dunaja.

***

Čestní občania Bratislavy. Spomeňme si na nich menovite!


Georgij Nikitič Cholostjakov – viceadmirál, HrdinaSovietskeho zväzu, veliteľ Dunajskej vojenskej flotily. Na jej čele oslobodilJuhosláviu, Maďarsko, Rakúsko, Slovensko.
Tento odvážny a energický ponorkový veliteľ prešiel zložitou životnoucestou. Od svojich 19 rokov slúžil v námorníctve, ako jeden z prvýchponorkárov bol vyznamenaný Leninovým rádom, na základe falošného obvineniaprežil represie, počas celého trvania druhej svetovej vojny sa zúčastňoval nabojoch.
Bol vyznamenaný rádmi niekoľkých krajín. Podľa neho sú pomenované školy, ulicea námorné učilište. Sú o ňom napísané knihy, o jeho osude súnatočené filmy.
Tragicky zahynul rukami zločinca v mierových časoch.
Viac na: http://www.warheroes.ru/hero/hero.asp?Hero_id=1071


Alexander Fiodorovič Aržavkin – kontraadmirál, počas druhej svetovej vojny veliteľ brigády riečnych lodí, kapitán 2. stupňa.
Velil oddielu pancierových člnov v bitkách o Komárno a Bratislavu, velil tajnému námornému výsadku vo Viedni, vďaka ktorému sa podarilo zachrániť most Reichbrücke pred jeho odstrelom.
Po vojne velil Dunajskej vojenskej flotile. Bol vyznamenaný rádmi niekoľkých štátov. Podľa neho je pomenovaná transportná loď Dunajského námorníctva Alexander Aržavkin.

Viac na: http://nikolajkalko.blogspot.com/2018/09/blog-post_29.html

Alexej Alexejevič Matuškin – člen Vojenského rady Dunajskej vojenskej flotily, kontraadmirál.
Slúžil v Čiernomorskej a Severnej flotile.
V posádke Dunajskej flotily bol ako jeden z prvých vyznamenaný rádom Ušakova „Za obratné velenie v bojových operáciách oddielov a lodí flotily, za preukázanú odvahu a statočnosť v bojoch za oslobodenie Bratislavy a Viedne“.
Bol vyznamenaný rádmi niekoľkých krajín.

Viac na: https://www.moypolk.ru/soldiers/matushkin-aleksey-alekseevich-1902-1975

Ministerstvo obrany Ruskej federácie otvorilo prístup k vojenským archívom
https://bratislava75.mil.ru/