30.06. 2016 sa vo výstavnej sále galérie Aircraft v Bratislave uskutočnilo otvorenie unikátnej umeleckej výstavy ruských autorov „Jún. 22. Na strane človeka", ktorá je venovaná tragickému dátumu začiatku Veľkej vlasteneckej vojny.
Názov výstavy je prebraný z listov laureáta Nobelovej ceny Hermanna Hesseho ešte z čias Prvej svetovej vojny a má hlboký význam. Jeho slová sú dnes veľmi aktuálne. „Nacionalizmus nemôže byť ideálom - toto je obzvlášť jasné teraz, kedy mravné piliere, sebakázeň a rozum duchovných vodcov z tej, aj druhej strany preukázali úplnú bezmocnosť. Ja osobne sa pokladám za vlastenca, ale v prvom rade som človek, a, keď sa jedno nezhoduje sdruhým, vždy sa staviam na stranu človeka."
Organizátormi výstavy je niekoľko ruských a slovenských organizácií: Ruská akadémia umenia, Povolžské oddelenie Ruskej akadémie, Zväz umelcov Ruska, Európske centrum výtvarného umenia (Bratislava, Slovensko), Európsky fond slovanskej písomnosti a kultúry, Európska akadémia bezpečnosti, Ruské centrum v Bratislave.
Expozícia ponúka práce mladých ruských profesionálnych umelcov, absolventov Moskovského štátneho umeleckého inštitútu V. I. Surikova. Vystavených je viac ako 60 prác rôznych žánrov: maľby, kresby, inštalácie, digitálne diela. Návštevníkom sa otvoril obraz strašných vojenských dní, tragických strát, hladu a hrdinstva sovietskych ľudí. Majstrovstvo a talent umelcov prinútil návštevníkov znovu prežiť obavy a úzkosť vojenských dní.
Výstavu otvoril radca-minister Veľvyslanectva Ruskej federácie na slovensku A. Šabanov, hostí privítal veľvyslanec Bieloruska V. Serpikov. Zvláštne pozdravy organizátorom aj účastníkom venoval minister kultúry Ruskej Federácie Vladimir Medinskij a prezident Ruskej akadémie umenia, národný umelec ZSSR a Ruska Zubar Cereteli. Pred návštevníkmi výstavy prehovoril aj predseda Povolžského oddelenia Ruskej akadémie umenia, známy umelec K. Chudiakov, ktorý venoval prezidentovi Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry, predsedovi správnej rady Európskeho centra výtvarných umení, početnému akademikovi Povolžského oddelenia Ruskej akadémie vied a profesorovi Igorovi Bondarenko striebornú medailu Ruskej akadémie umenia.
V Ruskom centre prebehlo priateľské stretnutie umelcov Ruska a Slovenska. Účastníci si vymieňali názory a dojmy o výstave, dohodli sa na ďalšej spolupráci.
K otvoreniu výstavy je vydaný aj katalóg s ilustráciami a popisom ideí, ktoré zjednotili expozíciu. Umeleckú atmosféru podporilo aj vystúpenie súboru krajaniek „Divčata". Piesne z vojnových rokov nastolili priateľskú atmosféru, veľa návštevníkov spievalo spolu s nimi apo skončení piesní znel dlhý potlesk. Na otvorené tiež vystúpil známy slovenský operný sólista Ján Babjak, ktorý zaspieval niekoľko klasických árií a populárnych piesní.
V závere sa uskutočnila recepcia. Návštevníci sa rozprávali s organizátormi a autormi, pozerali si práce a vymieňali si svoje názory. Na otvorenie prišli krajania z Ruska, Ukrajiny, Bieloruska, predstavitelia veľvyslanectiev, organizácií a občianskych združení, predstavitelia bratislavských umeleckých škôl a tiež slovenské médiá.