V roku 2021 sa Festival venuje 800. výročiu narodenia Alexandra Nevského a 80. výročiu bitky pri Moskve. Projekt poskytuje príležitosť bezplatne si pozrieť nové vojensko-historické filmy ruskej a zahraničnej produkcie, porozprávať sa s ich tvorcami a s profesionálnymi historikmi, ako aj s veteránmi Veľkej vlasteneckej vojny.
Diváci uvidia filmy z Ruska, Kazachstanu, USA, Nemecka, Bieloruska, Slovinska, Kanady, Maďarska, Veľkej Británie, Poľska a Francúzska. S prezentáciou svojich filmov vystúpia Igor Ugoľnikov, Igor Prokopenko, Konstantin Buslov, Tatiana Mirošniková, Sergej Kapterev, Oleg Štrom, Dmitrij Belosochov, Kirill Zajcev a ďalšie osobnosti filmového priemyslu.
Tento rok Múzeum Víťazstva pripravilo špeciálny program pre krajanov a zahraničných obyvateľov!
Môžete sa podieľať na organizácii festivalu a natočiť krátke video s úvahou na tému zachovania vojensko-historického filmu. Najlepšie práce sa budú premietať počas festivalových dní.
Pre účasť na akcii je potrebné vybrať si jednu z nižšie uvedených tém a poskytnúť vo svojom videu podrobný komentár k tejto téme v ruskom jazyku:
- Aký vplyv má filmová tvorba na vnímanie historických udalostí?
- Je podľa Vás potrebné natáčať a uvádzať filmy vojensko-historickej tematiky?
- Zaujíma Vás vojensko-historický film, ak áno, prečo?
- Potom čo si pozriete vojensko-historický film, bude sa Vám chcieť dozvedieť sa viac o dotyčnej vojenskej udalosti?
- Čím je pre Vás vojensko-historický film? Čo by sa malo predovšetkým ukázať v danom filme?
- Aké sú Vaše prvé dojmy z prezretia filmu „______________“?
- Je dôležité pozerať vojensko-historické filmy? Ak áno, prečo?
- Aké hodnoty mali podľa Vás ľudia vo vojnovom období?
Technické požiadavky na video: prednostne horizontálny režim natáčania, osoba v zábere, dĺžka 1 až 2 minúty.
Termín pre zasielanie videí – do 30. augusta 2021. Adresa pre zasielanie hotových video materiálov: info@slavfond.eu
Samotný festival sa bude konať v dňoch 2. až 6. septembra 2021 na pôde siedmich kultúrnych inštitúcií – v Múzeu Víťazstva (kino „Poklonka“), Technickom múzeu Vadima Zadorožného, v sieti kín „Moskovské kino“, Filmovom múzeu, Múzeu 35. pobrežnej batérie (Sevastopoľ), Múzeu Obrany Sevastopoľa (kino „Ukrajina“) a v 17 centrách agentúry Rossotrudničestvo v zahraničí (India, Mongolsko, Egypt, Poľsko, Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Srbsko, Kazachstan, Azerbajdžan, Uzbekistan, Bulharsko, Maďarsko, Cyprus, Moldavsko, Abcházsko a Južné Osetsko.