Русская версия Slovenščina English

Terorizmus nemá právo na budúcnosť

V zahraničí

  

  Terorizmus nemá právo na budúcnosť

  V Nice sa stal ďalší zločin proti ľudskosti

  // Deň Bastily // Francois Hollande // "Charlie Hebdo" // ISIS //


Nice bolo vždy spájané s bezpečným a príjemným životom, mesto celosvetovo známe vďaka príjemnému prostrediu a móde s s stáročnými tradíciami. Dnes sa toto mesto sa symbolom tragédie. Luxusný hotel „Negresco“, je hotel v ktorom stráviť noc je symbol prestíže a náznak priradenia k „vyššej spoločnosti“ sa na čas zmenil na poľnú nemocnicu.

Stručný prehľad udalostí. Dňa 14. júla v priebehu osláv Francúzskeho štátneho sviatku – Deň Bastily - 31ročný rodák z Tuniska, Mohamed Lahuayedzh Buhlel havaroval prenajatú dodávku do davu ľudí, ktorý zhromaždil na Promenade des Anglaisv Nice s úmyslom vychutnať si ohňostroj. Vodič dodávky zbesilo jazdil so strany na stranu, očividne s úmyslom zabezpečiť, aby obetí bolo čo najviac, pričom sa mu podarilo prejsť 2km. Napriek tomu, niektorý policajný experti hovoria o prejdenej vzdialenosti 1,8.km (zdá sa, že v ich chápaní 200m hrá zásadnú úlohu – myšlienka autora). Z dodávky boli počuť výstrely  v dave. Následne polícia začala strieľať na dodávku, vodič bol na mieste mŕtvy. Avšak, cez predné sklo napočítali veľa priestrelov, čo páchateľ ešte prežil, keďže boli použité pravdepodobne štandardné policajné revolvery, miesto útočných pušiek. Po nejakú dobu sa do vražednej zbrane nikto neodvážil prísť kvôli strachu, že by mohla obsahovať veľké množstvo výbušnín. V prípade, že by bolo množstvo výbušniny priveľké, niektorí experti predpokladali, že zóna výbuchu mohla dosiahnuť polomer väčší ako 1 km, prípadne aj viac, v závislosti od typu a množstva výbušnín. V takomto prípade by mohlo dôjsť k oveľa viac obetiam. Výsledkom je, že 84 ľudí bolo zabitých a viac ako 200 bolo zranených s rôznym stupňom závažnosti. Medzi nimi boli ľudia z rôznych krajín, nielen z Francúzska.

Ako už bolo napísané na rovnakom scenári počujeme slová ľútosti a súcitu, žiadosti konsolidáciu a zjednotenie úsilia zo strany francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda. To všetko bolo povedané niekoľkokrát po natáčaní redakcii francúzskeho týždenníka "Charly Hebdo" 7. januára 2015, teroristické útoky 13. novembra 2015 v Bataklan v divadle, na štadióne "Stade de France" a v uliciach Paríža. Jediné čo sa mení je počet obetí. V prvom prípade – zomrelo 12 ľudí, v druhom väčšom útok v Paríži - 130 osôb. Mali by byť tiež spomenuté výbuchy 22 marca tohto roku v hlavnom meste Belgicka - výbuchy na letisku a v metre v Bruseli (smutný výsledok - 34 mŕtvych a vyše 340 zranených osôb).

Samozrejme, že nie všetko je jasné ohľadom motívov zločinu v Nice. Minister vnútra Francúzska Bernard Casenevue povedal, že orgány presadzovania práva nemali žiadny dôvod sa domnievať, Mohamed Buhlel, ktorý sa dopustil trestného činu v Nice, v spojení s organizáciou ISIS, ktorá je zakázaná v viacerých krajinách. Už veľakrát bolo rozprávané o takzvaných "samotárskych útokoch", ktorým je dosť ťažké zabrániť, pretože obvyklá "prevencia" nie je dostačujúca. Taktika pomocou zrážaním áut  sa už dlho používa teroristami v Izraeli, ale obetí v takýchto prípadoch sú zvyčajne menšie, vďaka včasnej a rýchlej reakcie polície, ale samozrejme, že nie je možné zabrániť všetkým prípadom.

V rovnakom čase, teroristické organizácie sú úplne schopné viesť tejto trestné činnosti bez pritiahnutia veľkého počtu účastníkov, vďaka čomu je jednoduchšie ich plánovať. Ale na druhú stranu, môžu špecificky slúžiť za účelom šírenia strachu a neistoty v spoločnosti a využiť to aj pri trestných činoch, v ktorých sa nezúčastnili.

Môžeme donekonečna vyčítať francúzskej tajnej služby ich neschopnosť efektívne bojovať proti terorizmu. Je známe, že tieto výhrady sú platné v mnohých ohľadoch, ako vyplýva z nedávnych udalostí, práca tajných služieb bola zjavne nie je na dobrej úrovni. Ale je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že v priebehu šampionátu vo futbale "EURO 2016" tam neboli žiadne teroristické útoky.

Môžeme hovoriť o zničení jednotného európskeho zabezpečovacieho systému, ktorý nasledoval po referende Veľkej Británii opustiť EÚ. Ale malo by byť zrejmé, že pre anulovať zavedený mechanizmus je jednoducho nemožné, pretože to je nemožné zničiť niečo, čo nikdy neexistovalo v skutočnosti.

Môžeme donekonečna diskutovať o tom, čo bolo urobené a čo nie, aby sa zabránilo takýmto odporným trestným činnostiam, diskusie o nedostatku koordinácie, nedostatok špeciálnych nástrojov a podobných nástrojov, zavedený systém výmeny operatívnych informácií, bezpečnostných opatrení pri masových akciách. V Moskve napríklad, je nemožné sa dostať do spoplatnenej zóny ľudí bez policajnej inšpekcie. Je tiež nemožné ísť na akomkoľvek súkromnom vozidle v oblasti verejných podujatí, pretože ulice sú blokované v predstihu pomocou špeciálnych nákladných automobilov komunálnej služby a betónových spoločností.

Avšak, všetko vyššie uvedené by nebolo dôležité, lebo obsah tohto problém je zásadne odlišný. Je možné ho vyriešiť iba na globálnej medzinárodnej úrovni.

Príčinou plesne je vlhkosť. Ak nechcete bojovať s vlhkosťou, ale iba nekonečne sa snaží odstrániť pleseň, že vždy vznikne znova. Toto tvrdenie je úplne pravdivé vo vzťahu k terorizmu.

Musíme zastaviť všetky druhy zla po celom svete od koreňov - ekonomické, politické, náboženské, ideologické a národné. Boj s jediným alebo dokonca s niekoľkými príčinami vo veľkom meradle proti terorizmu nebude mať efekt. Potrebujeme komplexné opatrenia. Je potrebné prijať zásadné stanovisko k demonštrácii lojality voči teroristom na úrovni štátu, pokúsiť rozdeliť do teroristov z pochopiteľných zločincov a bojovníkov za vieru a ďalších nápadov atď. Neexistujú žiadny dobrí teroristi, najmä tí, ktorí prijímajú násilie ako legitímny spôsob boja. Násilie vytvára len násilie. Tento axióm, ktorý je opakovane deklaroval a uznaná z vysokých tribún v skutočnosti nie je vôbec známi.

Je vyžadujúce od špeciálnych služieb bezchybný výkon v ich funkcii, ktorý mnoho ľudí si myslí, sú obmedzené na dve hlavné funkcie "chytiť a potrestať" je od základu zlý. V opačnom prípade sa veľkosť týchto špeciálnych služieb bude musieť rásť v priamej úmere k teroristickej hrozbe, ale tým ťažšie bude pre nich vyrovnať sa s touto hrozbou. Nakoniec úrady zamerané na boj proti terorizmu, by boli ako hasiči, reagujúci a udalosti udalostiam a len sa snažia minimalizovať dôsledky. Ale hlavná vec je predchádzať teroristickým útokom. V globálnom meradle je nutné vytvoriť podmienky, ktoré by nedovolil terorizmus mať úrodnú pôdu. Terorizmus nesmie existovať nikto sa nesmie snažiť ospravedlniť svoje účely prostredníctvom terorizmu.

 

Profesor Igor Bondarenko

Prezident Európskej akadémie pre bezpečnosť a konflikty, DrSc.