Jevgenij Jevtušenko začal písať od detstva - jeho prvé básne boli venované športu a sviatkom. O problémoch a skúsenostiach sovietskeho človeka začal písať až počas Chruščovovo rozmrazovania. V roku 1961 sa básnik preslávil svojou rezonančnou básňou Babí Jar a Dmitrij Šostakovič podľa nej napísal symfóniu. Po rozpade SSSR sa Jevtušenko presťahoval do USA a vydal zbierku ruskej poézie.
Jevgenij Jevtušenko sa narodil 18. júla 1932 na stanici Zima v Irkutskej oblasti. Jeho otcom bol Alexander Gangnus, geológ a amatérsky básnik, a matkou Zinaida Jevtušenková, geologička, herečka a zaslúžilá predstaviteľka kultúry RSFSR. Vďaka rodičom si už ako dieťa zamiloval literatúru. Jevtušenko spomínal: "Otec mi, ešte nevyspelému dieťaťu, celé hodiny rozprával o páde Babylonu, španielskej inkvizícii, vojne bielych a šarlátových ruží, o Viliamovi Oranžskom... Vďaka otcovi som sa už v šiestich rokoch naučil čítať a písať, bez rozmyslu som čítal Dumasa, Flauberta, Boccaccia, Cervantesa a Wellsa.
V roku 1944 sa jeho rodičia rozviedli a Jevtušenko sa s matkou presťahoval do Moskvy. Tam si zmenila synovo priezvisko na svoje dievčenské. Stretávali sa však s jeho otcom: Alexander Gangnus vzal syna na večery Anny Achmatovovej, Borisa Pasternaka, Michaila Svetlova a Alexandra Tvardovského. Aj Jevtušenko sa angažoval v básnickom štúdiu Pionierskeho domu v Dzeržinskom okrese, jeho matka uchovávala všetky rukopisy a niektoré básne dokonca posielala v listoch bývalému manželovi. Školské známky budúceho básnika však boli zlé. A v roku 1948 ho obvinili zo zapaľovania školských časopisov a úplne ho vylúčili. Vtedy pätnásťročný Jevtušenko odišiel za otcom do Kazachstanu: Gangnus tam bol vedúcim jednej z geologických prieskumných expedícií.
Pozrel na mňa, vychudnutý a strhaný, a povedal: "Ak sa naozaj chceš stať nezávislým mužom, nikto nesmie vedieť, že som tvoj otec. Stal som sa robotníkom v prieskumnej expedícii. Naučil som sa sekať zem krompáčom, vytĺkať z horniny ploché vzorky veľkosti dlane, rozdeliť jedinú zostávajúcu zápalku britvou na tri časti a rozkladať oheň, keď prší. K matke som sa vrátil opálený a vyspelý. ...Roztrhol som si nohavice, v ktorých boli zašité moje poctivo zarobené peniaze, a hodil som ich na stôl. "Ako je pekné, že teraz máme peniaze," povedala mama. - Konečne budeme môcť urobiť opravy v byte." "To je pravda. "Nie, mami," povedal som rozhodne. - Za tie peniaze si kúpim písací stroj. Ten písací stroj nám opraví byt." A bez toho, aby som sa niekde učil, som ďalej vášnivo písal a opäť bombardoval redakciu básňami.
Jevgenij Jevtušenko. "Predčasná autobiografia".
V roku 1949 poslal Jevtušenko svoje básne do novín Sovietsky šport. Spomínal: "Zdalo sa mi, že sú to jediné noviny, kam som nikdy ešte neposlal svoje opusy. Redaktor Nikolaj Tarasov vytlačil báseň Dva športy, v ktorej básnik porovnával mravy sovietskych a amerických športovcov. Jevtušenkova tvorba sa začala uverejňovať pravidelne. Písal básne venované futbalu, volejbalu, basketbalu, horolezectvu, veslovaniu, boxu, rýchlokorčuľovaniu. A tiež vytvoril diela k slávnostným dňom: k Novému roku, Prvému máju, Dňu tankistov. Tento druh novinovej poézie bol v tých rokoch populárny.
V roku 1952 vyšla prvá zbierka Jevgenija Jevtušenka s názvom Skauti budúcnosti. Spomínal: "Prečítal som si tú knihu znova a zrazu som si s úplnou jasnosťou uvedomil, že nikomu nebola potrebná. Koho zaujímajú krásne rýmy a chytľavé obrazy, keď sa len krútia prázdnotou?" Potom si básnik uvedomil, že chce písať iné básne, také, ktoré majú hlbší význam. Vďaka tejto zbierke ho však v tom istom roku prijali na Gorkého literárny inštitút bez maturity. Bol prijatý do Literárneho inštitútu pomenovaného po A. M. Gorkom. A tiež - do Zväzu spisovateľov a 20-ročný Jevtušenko sa stal jeho najmladším členom.
Podľa Jevtušenka bol v 50. rokoch 20. storočia dopyt po "optimistických, vpred volajúcich básňach", ktoré podporovali myšlienku svetlej komunistickej budúcnosti. Preto jeho nové diela o sebapochybnostiach a problémoch sovietskych ľudí nemali byť publikované. V roku 1953 však zomrel Josif Stalin a nový líder strany Nikita Chruščov zmiernil cenzúrne obmedzenia - začalo sa rozmrazovanie. A v rokoch 1955 až 1957 Jevtušenko vydal tri básnické zbierky: "Tretí sneh", "Entuziastovská diaľnica" a "Prísľub".
Básnik však často vynechával hodiny, študoval nedostatočne a vo štvrtom ročníku ho ponechali na druhý rok. Dňa 8. marca 1957 bol Jevtušenko na plenárnom zasadnutí Moskovskej organizácie spisovateľov jediným, kto otvorene podporil román "Nielen chlebom", ktorý napísal zneuznaný básnik Vladimir Dudincev a v ktorom autor kritizoval spôsob riadenia krajiny a obviňoval byrokratov z byrokracie. Knihu osobne odsúdil Nikita Chruščov, takže Jevtušenkov čin bol vnímaný ako útok na stranícku líniu. V ten istý deň ho vylúčili z Literárneho inštitútu.
V 60. rokoch vystupoval v Moskovskom polytechnickom múzeu s Andrejom Voznesenským, Bellou Achmadulinou, Robertom Roždestvenským, Bulatom Okudžavom a ďalšími básnikmi 60. rokov. Tvorivé večery prilákali množstvo poslucháčov. Práve na jednom z nich Jevtušenko prečítal svoju prvú významnú báseň Babí Jar o masových popravách Židov nacistami počas druhej svetovej vojny. O týchto udalostiach sa verejne nehovorilo a dokonca sa o nich mlčalo. Básnik spomína: "Už dlho som chcel písať básne o antisemitizme. Ale táto téma našla svoje básnické riešenie až vtedy, keď som bol v Kyjeve a na vlastné oči videl to strašné miesto, Babí Jar.
Báseň vyšla v novinách Literaturnaja gazeta, ktoré sa rozpredali v novinových stánkoch za jediné ráno, a básnik dostal listy a telegramy od cudzincov z celej krajiny.
Jevtušenko sa venoval mnohým problémom sovietskeho života. Napríklad v roku 1962 uverejnil v novinách Pravda báseň s názvom Stalinovi dediči o tom, ako represie ovplyvnili krajinu. A o tri roky neskôr vyšla báseň Bratská vodná elektráreň. Autor v nej polemizoval o slobode a zmysle sovietskeho človeka. Veta z úvodu - "Básnik v Rusku je viac ako básnik" - sa pre Jevtušenka stala manifestom. Zároveň obhajoval Andreja Sinjavského, Alexandra Solženicyna, Josifa Brodského a ďalších disidentských spisovateľov a hojne publikoval v opozičných časopisoch Junost, Nový svet a Znamja. Kritizoval aj vstup sovietskych vojsk do Maďarska a Československa a vojnu v Afganistane v básňach Tanky idú do Prahy a Afganský mravec.
Jevtušenko veľa cestoval po Rusku a navštívil všetky kontinenty okrem Antarktídy. Svoje dojmy z ciest opísal v básňach "Kazaňská univerzita", "Sneh v Tokiu", "Ivanovské sitá" a "Nepryadva".
V roku 1959 spisovateľ publikoval svoju prvú poviedku Štvrtá meščanská, ktorá bola o živote Moskovčanov počas rozmrazovania. O štyri roky neskôr vyšla ďalšia poviedka Slepačí Boh. Potom napísal romány Pearl Harbor a Ardabiola a v roku 1982 svoj prvý román Bobuľové miesta. V ňom sa udalosti odohrávajú v 80. rokoch 20. storočia v tajge na prieskumnej expedícii, potom sa presunul na predrevolučnú Sibír, do Petrohradu v roku 1917 a na dedinu v čase kolektivizácie. Autor chcel týmto spôsobom ukázať, že ľudia rôznych profesií, krajín a dôb sú prepojení, všetci sú súčasťou histórie a ľudí. A v roku 1991 Jevtušenko napísal politický román Neumieraj skôr, ako zomrieš o puči, ktorý sa uskutočnil v auguste toho roku.
V 60. rokoch začal básnik spolupracovať so skladateľmi. Báseň Babí Jar inšpirovala Dmitrija Šostakoviča k napísaniu Trinástej symfónie pre sólistu, basový zbor a orchester. Skladateľ použil aj Jevtušenkove básne Humor, V obchode a Kariéra, pričom básnik napísal Strach špeciálne pre symfóniu. Skladba sa stala svetoznámou a priniesla básnikovi medzinárodnú slávu. A v roku 1963, rok po jej premiére, bol Jevtušenko nominovaný na Nobelovu cenu.
Šostakovič na jeho text vytvoril aj rockovú operu Poprava Stepana Razina. Jevtušenko spolupracoval aj s ďalšími skladateľmi: Eduardom Kolmanovským, Jurijom Saulským, Nikitom Bogoslovským, Mikaelom Tariverdijevom. Piesne na jeho texty spievali Muslim Magomajev, Sofia Rotaru, Alexander Gradskij, Alla Pugačeva, Alexander Malinin, Igor Talkov a ďalšie hviezdy populárnej hudby. V roku 2007 sa v športovom komplexe Olimpiyskiy uskutočnila premiéra rockovej opery "Biele snehy prichádzajú", ktorú na Jevtušenkove texty napísal skladateľ Gleb May.
V roku 1964 napísal Jevtušenko spolu s kubánskym režisérom Enriquem Pinedom Barnetom scenár k filmu Michaila Kalatozova Ja som Kuba. V roku 1979 si básnik zahral vedca, zakladateľa teoretickej kozmonautiky Konstantina Ciolkovského vo filme Savvu Kuliša Vzlet. Potom Jevtušenko nakrútil podľa vlastných scenárov filmy "Materská škola" a "Stalinov pohreb" a hral v nich epiodické úlohy.
Jevtušenko nielen písal, ale sa aj angažoval vo verejnom živote. V rokoch 1986 až 1991 bol tajomníkom Zväzu spisovateľov SSSR, potom tajomníkom rady Spoločnosti spisovateľských zväzov. V roku 1988 sa básnik stal členom ľudskoprávnej spoločnosti Memorial a o dva roky neskôr sa stal spolupredsedom spisovateľského združenia na podporu perestrojky Apríl. Aj v roku 1989 Jevtušenko kandidoval na post poslanca ZSSR za Dzeržinský okres Charkova - hlasovalo za neho 74 % voličov. Básnik zostal v tejto funkcii rok a pol až do rozpadu SSSR v decembri 1991.
Po tejto udalosti Jevtušenko podpísal zmluvu s americkou univerzitou v Tulse a presťahoval sa s rodinou do USA. Posledné roky tam žil a viedol kurzy ruskej poézie, okrem iného na Queen's College v Queense a na Pittsburskej univerzite. Jevtušenko pokračoval v písaní a bol aj knižným redaktorom, publikoval články a zostavoval rozhlasové a televízne programy. Príležitostne básnik navštevoval svoju vlasť a vystupoval na tvorivých večeroch. V roku 2011 vydal v piatich zväzkoch antológiu Básnik v Rusku viac ako básnik. Desať storočí ruskej poézie". Jevtušenko zbierku štruktúroval chronologicky, od starovekého folklóru až po moderného básnika Nikolaja Glazkova. Jej vedeckým redaktorom bol Vladimir Radziševskij. Jevtušenko 18. júla 2010, v deň svojich narodenín, otvoril múzeum v Peredelkine pri Moskve. Zhromaždil v ňom svoju osobnú zbierku obrazov Marca Chagalla, Pabla Picassa, Maxa Ernsta a ďalších slávnych umelcov, z ktorých mu mnohí darovali svoje diela. Jevgenij Jevtušenko daroval galériu štátu.
12. marca 2017 bol básnik hospitalizovaný v USA: posledných niekoľko rokov bol vážne chorý. Jevgenij Jevtušenko zomrel v spánku 1. apríla 2017 na zástavu srdca v kruhu svojej rodiny v zdravotníckom centre Hillcrest v Tulse. Podľa jeho poslednej vôle bol pochovaný na Peredelkinskom cintoríne vedľa básnikov Borisa Pasternaka a Viktora Bokova.