Dňa 24. novembra 2016 sa v Bratislave uskutočnil okrúhly stôl za účasti riaditeľov inštitúcií kultúry a cestovného ruchu z rôznych regiónov Ruska a Slovenska, ktorý bol venovaný spolupráci obidvoch krajín.
Okrúhly stôl sa konal v Ruskom centre vedy a kultúry s podporou Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku. Podujatia sa zúčastnili zástupcovia štátnych inštitúcií, ministerstiev, orgánov verejnej správy krajov a oblastí, ako aj súkromné spoločnosti v oblasti kultúry a cestovného ruchu.
Zo slovenskej strany boli predstavené prezentácie samosprávnych krajov: Košického, Trenčianskeho, Trnavského, Žilinského, Nitrianskeho, Prešovského, Bratislavského a Banskobystrického. Predstavitelia kúpeľov Dudince, Brusno, Piešťany, Trenčianske Teplice a Lúčky povedali prítomným o možnostiach oddychu a zotavenia.
Riaditeľka Slovanského múzea A.S. Puškina v Brodzanoch a vedúci Múzea M.J. Kutuzova v Rišňovciach povedali o svojich expozíciách a o možnostiach spolupráce s ruskými múzeami.
Z ruskej strany odzneli vystúpenia predstaviteľov kultúrnych inštitúcií z Mordvianskej republiky, z Murmanskej, Astrachánskej, Penzianskej, Leningradskej, Tulskej oblasti, ako aj z miest Kinešma, Novokuzneck, Syzraň a Briansk. Riaditeľka oddelenia kultúry Chantyjsko-mansijského autonómneho okruhu – Jugry vyzvala účastníkov diskusie k užšej spolupráci a výmene informácií.
Veľmi silný dojem zanechala prezentácia štátneho Karačajevsko-čerkeského historicko-kultúrneho a prírodného múzea-rezervácie, na území ktorého sa nachádzajú nádherné hory s vrchmi Dombaj a Elbrus. Poloha rezervácie na cestách starobylej hodvábnej cesty predurčila kultúrny vývoj regiónu a jeho kaukazskú svojráznosť.
Mimoriadne zaujímavé prezentácie uviedli predstavitelia ruských múzeí. Riaditelia Domu-múzea A. Čechova v meste Taganrog, literárno-hudobného múzea „Dača Šaliapina“ v meste Kislovodsk, Lermontovovho múzea-rezervácie „Tarchany“, múzea pamäti M. Cvetajevovej v meste Jelabuga, Astrachánskeho historicko-architektonického múzea-rezervácie, Etnografického a krajinného múzea-rezervácie z mesta Kostroma, Vlastivedného múzea mesta Syzraň informovali o svojej činnosti a pozvali k účasti na literárnych a hudobných festivaloch. Prezentácie predstaviteľov múzeí boli spestrené vynikajúcimi brožúrami, suvenírmi, dokonca aj ľudovými spevmi.
Šéfredaktorka ruského časopisu krajanov „Vmeste“ (Spolu) N. Jadryšniková prezentovala časopis a pozvala účastníkov okrúhleho stola k spolupráci. Riaditeľ Saratovského akademického divadla mladého diváka navrhol divadelné hry pre deti, ktoré by sa mohli predviesť na Slovensku.
Na okrúhlom stole boli široko zastúpené knižnice obidvoch krajín. Predstavitelia štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici, Slovenskej národnej knižnice v Martine a Univerzitnej knižnice v Bratislave priblížili prítomným svoju činnosť. Ruské knižnice zastupoval Centralizovaný knižničný systém mesta Taganrog, Mestský centralizovaný knižničný systém mesta Kinešma, Leningradská oblastná detská knižnica, Tulská oblastná univerzálna vedecká knižnica a ďalšie. Odborníci z knižníc obidvoch krajín hovorili „rovnakým jazykom“.
Výkonný riaditeľ Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry, riaditeľ Ruského centra A. Bušujev sa aktívne zúčastnil činnosti okrúhleho stola, povedal účastníkom o poslaní fondu, navrhol spoluprácu a vymenil si s nimi kontaktné údaje.
Účastníci prediskutovali aj otázky rozvoja a investícií, dopravného spojenia a vízovej podpory. Na diskusii sa zúčastnili aj slovenské média, predstavitelia Slovenského rozhlasu a televízie a Tlačovej agentúry Slovenskej republiky TASR.
Diskusia sa ukončila posedením pri šálke čaju a neformálnou komunikáciou. Vládla priateľská nálada, účastníci žartovali, spievali a obdivovali neskutočné možnosti Ruska a Slovenska v oblasti kultúry a cestovného ruchu.