V dňoch 21.–22. novembra 2024 sa konalo VII. Moskovské medzinárodné kultúrno-vzdelávacie fórum o ruskom jazyku ako cudzom jazyku (RKI) na tému: „Nové a tradičné aspekty v multikultúrnom priestore výučby RKI: aktuálne otázky teórie a praxe.“ Podujatie zorganizovali Centrum výučby ruského jazyka Moskovskej štátnej univerzity, Kazašská národná univerzita al-Farábího, Centrum „Ruský jazyk a kultúra“ (Ruské centrum) v Almaty, Kazachstan, a Uzbecká štátna univerzita svetových jazykov.
Fórum sa konalo prezenčne aj online, čo umožnilo účasť širokému okruhu odborníkov z rôznych krajín. Druhá sekcia s názvom „Špecifiká výučby RKI v multikultúrnom priestore krajín vzdialeného zahraničia“ bola obzvlášť zaujímavá pre odborníkov z európskych krajín. So svojimi príspevkami vystúpili zástupcovia z Talianska, Srbska, Bulharska a Maďarska. Slovensko zastupovala Gabriela Turišová, odborná asistentka Inštitútu rusistiky Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity a metodička Ruského centra v Prešove.
Vo svojej prednáške s názvom „Postavenie ruského jazyka a špecifiká výučby RKI na Prešovskej univerzite na východnom Slovensku“ predstavila Prešovskú univerzitu a analyzovala špecifiká výučby ruského jazyka ako cudzieho na svojej inštitúcii, ako aj postavenie rusistiky v tomto regióne. Gabriela Turišová zdôraznila, že rusistika na Prešovskej univerzite má dlhoročnú tradíciu.
Konferencie sa ako účastníčka zúčastnila aj N. Jadryšnikovová, učiteľka ruského jazyka z EFSPK.
Diskusia sa sústredila na aktuálne postavenie ruského jazyka na univerzite, počet študentov, ktorí študujú ruštinu ako cudzí jazyk, a na špecifiká výučby na slovenských univerzitách. Predstavené boli aj vzdelávacie programy a možnosti štúdia ruského jazyka na Prešovskej univerzite.
Slávnostné otvorenie Ruského centra sa uskutočnilo 20. novembra 2018. Ruské centrum v Prešove sa stalo 113. platformou pre výučbu ruského jazyka a kultúry, ktorú nadácia „Russkij mir“ zriadila po celom svete.
Na fóre zaznelo, že v rámci činnosti Ruského centra bolo realizovaných stovky podujatí, vrátane vedeckých, vzdelávacích, kultúrnych a verejných aktivít, ktorých cieľom je popularizácia ruského jazyka a kultúry na Slovensku.
Zdôraznilo sa tiež, že s podporou nadácie „Russkij mir“ a Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity boli vydané dve časti kolektívnej monografie „Hľadanie ruských hodnôt.“
Na fóre vystúpilo 50 spíkrov z 12 krajín, vrátane Ruska, Talianska, SAE, Grécka, Maďarska, Spojeného kráľovstva, Slovenska, Bulharska, Srbska, Kazachstanu, Kirgizska a Uzbekistanu. Títo vedci, pedagógovia a zástupcovia 33 vzdelávacích inštitúcií a centier diskutovali o trendoch a perspektívach výučby ruského jazyka ako cudzieho jazyka vo svojich krajinách.