Dňa 23.3.2017 sa v Ruskom centre v Bratislave pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry konal večer na tému "Ruský spisovateľ, inžinier a cestovateľ N.G. Garin-Michajlovskij“ venovaný 165. výročiu jeho narodenín.
Večer sa otvoril zaujímavým rozprávaním ruského režiséra Andreja Končalovského o veľkej osobnosti – Nikolajovi Garinovi-Michajlovskom. Film sa premietal na plátne.
História niekoľkých generácií Michajlovských je úzko spojená s Ruskom a Slovenskom. Garin-Michajlovskij bol spisovateľ, odvážny experimentátor v poľnohospodárstve, vynaliezavý staviteľ Transsibírskej železničnej magistrály, zvedavý a statočný cestovateľ, zakladateľ mesta Novosibirsk. Jeho osobnosť doteraz vyvoláva záujem.
Jeho syn, Georgij Nikolajevič Garin-Michajlovskij, rovnako vzdelaný a nadaný človek, absolvent petrohradskej univerzity, zamestnanec ruských orgánov zahraničných vecí, ktorý ovládal 17 jazykov, člen „bieleho hnutia“. Po revolúcii emigroval najprv do Paríža, potom do Prahy, a v roku 1932 sa s rodinou presťahoval do Bratislavy. Pôsobil vo vydávaní prekladov otcových kníh do českého, slovenského a francúzskeho jazyka. Vydával ajvlastne diela a prednášal v Slovenskom rozhlase. V roku 1939 nastúpil na Ministerstvo zahraničných vecí Slovenského štátu, kde pôsobil až do konca 2. svetovej vojny. V apríli 1945, po príchode sovietskych vojsk do Bratislavy bol zatknutý NKVD a poslaný do koncentračného tábora v Donbase, kde zomrel v roku 1946.
O tomto všetkom povedal obdivuhodný človek, náš krajan, vedec – výskumník, inžinier, doktor vied, čestný predseda a zakladateľ organizácie krajanov „Zväz Rusov na Slovensku“ A.V. Čumakov, ktorý dobre poznal celú rodinu Michajlovských. Veľa rokov sa priatelil s vnukom spisovateľa, ktorého podľa deda pomenovali Nikolaj Georgievič. Veľakrát spolu preberali tragický osud otca a životné peripetie ďalších ruských rodín žijúcich v emigrácii. V roku 2010 boli rodinné archívy vnukom odovzdané do Ruska.
Krajania, ktorí sa zúčastnili večera, si so záujmom vypočuli vystúpenie svedka viacerých udalostí búrlivého 20. storočia a pútavého rozprávača. Po ukončení prítomní nechceli odísť, kládli otázky, pýtali si podpisy a potom pokračovali v rozhovore pri šálke čaju v Ruskom centre. Priateľská atmosféra a dotýkanie sa živej histórie vynikajúcich Rusov, ktorá je úzko spojená s históriou Slovenska, nenechali nikoho ľahostajným a vytvorili nezabudnuteľný večer.