Dňa 9. 5. 2017 sa v Bratislave uskutočnili slávnostné podujatia venované 72. výročiu víťazstva nad fašizmom v druhej svetovej vojne.
V tento deň napoludnie sa v centre mesta na námestí pred Slovenským národným divadlom uskutočnil koncert dychového orchestra kadetov moskovského Kadetského hudobného korpusu, ktorého vystúpenia boli organizované Ruským fondom kultúry. Napriek chladnému počasiu sa na ich vystúpení zhromaždilo niekoľko stoviek obyvateľov a hostí Bratislavy. Mohutne sa ozývali pochody a melódie vojnových rokov v podaní sympatických chlapcov vo vojenských rovnošatách. Diváci tlieskali a potichu nôtili, pesničku Kaťuša však spievali všetci spolu.
Oficiálne oslavy dňa Víťazstva sa konali v areáli memoriálneho komplexu Slavín, v ktorom je v bratských hroboch pochovaných okolo 7 tisíc bojovníkov Červenej armády, ktorí zahynuli v bojoch za oslobodenie Bratislavy. Slávností sa zúčastnili úradné osoby a bežní občania, predseda vlády Robert Fico, vedenie Národnej rady SR, ministri, lídri politických strán, slovenskí a ruskí veteráni, vedenie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, predstavitelia občianskych politických združení, medzinárodnej organizácie dôstojníkov v zálohe, kadeti moskovského Kadetského hudobného učilišťa, slovenská mládež, krajania a diplomati rôznych krajín.
Pred prítomnými vystúpil s prejavom mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike A.L. Fedotov, ktorý zdôraznil dôležitosť uchovania pamiatky hrdinského činu sovietskych vojakov. Výrazným a emocionálnym bolo vystúpenie predsedu vlády SR Roberta Fica, ktorý vyjadril pozdravy a hlbokú vďaku vojnovým veteránom, zdôraznil neprípustnosť falzifikácie výsledkov druhej svetovej vojny, vyjadril záporný postoj k premenovávaniu mostov a ulíc a vyzval všetkých k boju proti extrémizmu. Ich vystúpenia sa viackrát prerušili potleskom, ľudia vykrikovali slová súhlasu, zneli aj slová proti NATO.
Slávnostného ceremoniálu sa zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí. Osobitnou kolónou prešli krajania. Mnohí z nich doniesli portréty svojich otcov a dedov, účastníkov vojny. Na čele tejto akcie Nesmrteľného pluku bolo občianske združenie krajanov Zväz Rusov na Slovensku. Jednotnou kolónou prešli potomkovia účastníkov vojny z Ruska, Slovenska, Ukrajiny, Bieloruska a ďalších krajín. Bolo prítomných veľa detí a mládeže.
Delegácia spolupracovníkov Ruského centra a Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry sa zúčastnila všetkých slávnostných podujatí. Zúčastnila sa kladenia kvetov k memoriálu Slavín, jej spolupracovníci rozdávali georgijevské stuhy všetkým záujemcom, uskutočnili stretnutia a rozhovory s veteránmi, pozdravili účastníkov Historického spolku, ktorí prišli na akciu oblečení do dobových vojenských rovnošiat a doniesli kópie Víťaznej zástavy. Uskutočnili sa srdečné stretnutia s primátormi miest, so slovenskými vojakmi a krajanmi, ktorí pricestovali z rôznych slovenských miest. Oni všetci si chceli nasadiť georgijevskú stuhu ako symbol hrdinského Víťazstva.
Vládla úžasná atmosféra jednoty slovanských národov, bratstva a radosti zo stretnutí, nechýbali priateľské stisnutia rúk a úsmevy. Bolo tam množstvo zástav, vencov a kvetov.
Po ukončení slávnosti kladenia vencov sa na ruskom veľvyslanectve uskutočnila oficiálna recepcia. Podľa tradícii sa tento deň oslavoval vo všetkých slovenských mestách. Všetky verejné a súkromné médiá podrobne informovali o tomto podujatí.