prezident Európskej akadémie bezpečnosti a konfliktológie
Po tragických udalostiach v Londýne dňa 22. marca tohto roka som vo svojom článku vyjadril odhad, že teroristi možno opäť prejavia svoju aktivitu v najbližšom čase, ale pritom asi zmenia taktiku a použijú „tradičné bomby“ namiesto áut rútiacich sa do davu (pozri „Rossijskie vesti“ č. 3-4, rok 2017). Bohužiaľ, toto sa aj stalo presne o dva mesiace neskôr – dňa 22. mája 2017, ale tentokrát už v Manchestri. Rodák z Manchestru, 22 – ročný samovražedný útočník Salman Raman Abedi spustil „smrtiaci stroj“ vo foyeri haly Manchester Arena, v ktorej sa konal koncert populárnej americkej speváčky Ariany Grade. Fotomodelka, autorka a interpretka vlastných pesničiek je zhodou okolností takmer rovnakého veku ako atentátnik. Jej koncert prilákal prevažne mladých ľudí. Dôsledkom silného výbuchu bomby naplnenej ničiacimi prvkami podľa známeho štýlu teroristov zomrelo 23 ľudí, z ktorých dvaja mali 8 a 18 rokov, 120 ľudí utrpelo zranenia rôzneho stupňa a závažnosti. Číslo obetí by mohlo byť vyššie, keby sa Abedi bol dostal so svojim smrtiacim nákladom do samotnej haly, ale ochrankári koncertu niečo vytušili a zadržali ho na vstupe. Koncert sa však už vtedy skončil a davy mladých ľudí začali opúšťať priestory haly a zhromažďovali sa práve vo foyeri. Z incidentu obviňujú bezpečnostnú službu štadiónu. Podľa svedkov chýbali na vchodoch detektory kovu, ktoré sa v ruských školách používajú dokonca aj počas spoločných Štátnych maturitných skúšok, navyše vôbec sa nekontrolovali tašky divákov.
Opäť, rovnako ako v prípade teroristického útoku v Londýne, konal britský poddaný, ktorého rodina na začiatku 80. rokov utiekla režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího preklínaného na Západe. Ukazuje sa však, že Salman Abedi navštívil domovinu svojich rodičov v Líbyi a, podľa všetkého, absolvoval prípravu v miestnej bunke ISIS, ktorá je zakázaná v mnohých krajinách sveta, vrátane Ruska. Zo spolupráce s medzinárodným kriminálnym spoločenstvom sú podozrievaní aj bratia samovražedného útočníka. Vyzerá to na celkom zvláštne poďakovanie sa britskej vláde zo strany rodiny Abediovcov za poskytnutý azyl.
Avšak v poslednej dobe náborári ISIS vyberajú za svojich vykonávateľov najmä prisťahovalcov, ktorí sú už dlho usadení na Západe a preto vyvolávajú menšie podozrenie ako tí, ktorí prichádzajú v poslednom čase. Avšak, rovnako ako v mnohých iných prípadoch, potenciálny terorista sa už ocitol v zornom poli bezpečnostných služieb, ktoré podľa ustálenej „tradície“ opäť vôbec nekonali. Horúčkovité zatýkania sa konajú až „ex post facto“. Je zadržaných už 8 osôb podozrivých z účasti na príprave atentátu v hale Manchester Arena. Bol odhalený aj byt, v ktorom sa v dopoly pripravenom stave nachádzala ďalšia bomba.
Pozornosť však upútava ešte jeden detail tohto teroristického útoku. Za cieľ bol zvolený nie obyčajný dav, ako to bolo v Nice, Berlíne a Londýne, ale zoskupenie mladých ľudí a tínedžerov. Práve toto publikum sa zúčastnilo koncertu americkej speváčky. So všetkou pravdepodobnosťou môžeme konštatovať, že sa tým stúpenci džihádu snažili zvýšiť psychologický efekt paniky vyvolanej v spoločnosti.
Vzniká sa dojem, že nedávne teroristické útoky sú súčasťou spoločného strategického zámeru. Spolu s vlnou prisťahovalcov, ktorá sa dovalila na Európu, má toto celé vytvoriť v západnej spoločnosti atmosféru nestability a neistoty , t.j. narušiť to, čo bolo považované za jej základy. Británia s konzervatívnymi tradíciami je vybraná za „názorný“ cieľ. Podvedome sa vštepuje myšlienka, že bojovať proti terorizmu je takmer nemožné, čo je v rozpore s bežnou logiku. Koniec koncov, stačí zablokovať kanály financovania terorizmu a odstrániť výživné prostredie pre nich. Je potrebný aj mechanizmus pre integráciu všetkých prisťahovalcov do európskeho sociálno - kultúrnej komunity. Ale k tomu z nejakých dôvodov nedochádza.
Je potrebné poznamenať, že počet teroristických útokov na základe radikálneho islamu začína výrazne narastať za posledné roky. V období od r. 1970 do r. 2015 rok bolo v Európe zaznamenaných celkovo približne 12 600 teroristických útokov, z ktorých 54 alebo 0,5% pripadá na zodpovednosť džihádistov. V súčasnosti sa tieto čísla začínajú meniť. Následky budú pravdepodobne pomerne závažné. Bohužiaľ sa zdá, že Manchester zďaleka nie je posledným bodom v sérii teroristických útokov.
V prípade, že sa nepodarí pretrhnúť kriminálnú reťaz, môže Európu očakávať veľmi výrazná zmena na politickej scéne za celé jej povojnové dejiny. Obeťami tohto procesu budú v prvom rade tí, ktorí sa bežne nazývajú strednou vrstvou. Ich nahradia lumpenizované a ľahko ovplyvniteľné masy. Vznikne stav riadeného chaosu, ktorý sa ľahko môže premeniť na neriadený alebo na riadený avšak nie tými, ktorí ho vymysleli, ako sa to už mnohokrát v histórii stalo.