Русская версия Slovenščina English

Prezentácia múzea-rezervácie z mesta Jelabuga

Dňa 19. apríla 2018 sa v Ruskom centre pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave uskutočnila prezentácia Štátneho historicko-architektonického a umeleckého múzea-rezervácie mesta Jelabuga.

Bratislavu navštívila delegácia mesta Jelabuga na čele s riaditeľom múzea G. R. Rudenkom.

Mesto Jelabuga je jedným z najstarších sídiel Tatarstanu s tisícročnou históriou, s nádhernými scenériami a zaujímavými ľuďmi. Mesto sa nachádza na vyvýšenom brehu rieky Kama a počas stáročí bolo najdôležitejšou súčasťou obchodnej cesty.

Mesto sa pýši unikátnou históriou. Archeologické nálezy na území mesta sa datujú od 8. do 5. stor. pred n. l. V ranom stredoveku bola Jelabuga súčasťou Bulharského kráľovstva. Listinou cárovnej Kataríny II. V 18. storočí dostalo mesto štatút okresného mesta, a od 19. stor. sa stalo mestom obchodníkov a priemyselníkov.

Nie je náhoda, že pri takej bohatej histórii, sa obyvatelia mesta obzvlášť pýšia Múzeom-rezerváciou, v ktorého areáli sa nachádza 184 pamiatok z histórie a kultúrneho dedičstva. Osobitnú hodnotu predstavuje historická časť mesta Jelabuga v podobe okresného obchodného mesta z konca 18. stor. – začiatku 20. stor., zachovalosť ktorej nemá obdobu.

Múzeum-rezervácia pozostáva z niekoľkých pamiatkových komplexov. Sú to múzeá venované slávnym osobnostiam: významnej poetke Strieborného storočia M. I. Cvetajevovej, slávnemu ruskému maliarovi I. I. Šiškinovi, prvej ruskej žene-dôstojníčke N. A. Durovovej. Jeho súčasťou je tiež múzeum histórie mesta, múzeum-divadlo „Traktir“ („Hostinec“), múzeum okresného lekárstva V. M. Bechtereva, umelecká zbierka diel medzinárodných výtvarných sympózií a ďalšie.

Delegácia nielen prezentovala informáciu o múzeu-rezervácii, ale aj navrhla spoluprácu pri usporiadaní spoločných výstav. Hostia sa s veľkým záujmom oboznámili s činnosťou Ruského centra, Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry a galérie Aircraft. S osobitnou radosťou prijali ako dar knihy, jedným z autorov ktorých je profesor I. I. Bondarenko.

Po ukončení stretnutia hostia navštívili výstavu obrazov „Slovensko v tvorbe ruských umelcov“.

Viac informácií o múzeu na: http://www.museum.ru/M1310