Dňa 13. novembra 2018 sa začalo vyučovanie v štúdiu výtvarného umenia „Petruška“. Štúdio je založené pri Ruskom centre Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry.
Prečo Petruška? Petruška je jedna z tradičných postáv ľudových bábkových predstavení vyhotovená zo slamy a pilín, avšak postupne sa v nej prebúdza život a vyvíjajú sa pocity. Rovnako aj štúdium si vytýčilo za cieľ sprostredkúvať zručnosti v oblasti výtvarného umenia, rozvíjať tvorivý potenciál poslucháčov a naučiť ich pozerať sa na svet očami umelca.
Za symbol štúdia bola zvolená skica kostýmu Petrušku pre rovnomenné baletné predstavenie. „Petruška“ je jedným z najvýraznejších baletných predstavení. Hudba Igora Stravinského a kostýmy Alexandra Benoisa vyvolali údiv počas Ruských sezón Sergeja Ďagileva v Paríži na začiatku XX. storočia.
Vyučovanie vedie ruská umelkyňa Jekaterina Grišakovová, ktorá je známa ako autorka obrazov v štýle impresionizmu a je účastníčkou viacerých výstav a expozícií. Záujem o kurz prejavili ruskí krajania a Slováci a občania iných krajín.
Základom kurzu výtvarného umenia sa stali hodiny olejomaľby. Prvá hodina otvorila pre poslucháčov radosť z tvorby, ukázala tajomstvá pretvárania bieleho plátna na pekný obraz, vytvorila pozitívnu atmosféru a pomohla uvoľniť sa.
Hodina sa niesla v tvorivej atmosfére. Každý si mohol skúsiť počas jedného stretnutia pretvoriť čisté plátno na obraz.