Dňa 1. – 2. júna 2019 sa v sibírskom meste Chanty-Mansijsk konala V. Medzinárodná konferencia na tému „Rozvoj vzdelávacích, kultúrnych a vedeckých vzťahov s krajanmi, žijúcimi v zahraničí. Pomoc pri zachovaní ruského duchovného kultúrneho prostredia“.
Konferenciu organizovala vláda Jugry s podporou Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie a Agentúry Rossotrudničestvo. Na činnosti konferencie sa zúčastnili krajania zo 14 krajín Spoločenstva nezávislých štátov a Európy.
Slávnostného otvorenia konferencie sa zúčastnili gubernátorka Jugry Natália Komarovová, predseda dumy autonómnej oblasti, zástupcovia vlády Moskvy, Ministerstva zahraničných vecí, Agentúry Rossotrudničestvo, fondu „Russkij mir“, Moskovského domu krajanov a ďalší oficiálny predstavitelia.
Chanty-Mansijská autonómna oblasť – Jugra sa nachádza na Západnej Sibíri, je hlavným ropným a plynovým územím Ruska a jedným z najväčších regiónov ťažby ropy na svete. Jugra je starodávnym názvom tohto územia. Vo svojom prejave gubernátorka uviedla: „Máme záujem o to, aby mladí krajania, žijúci v zahraničí, nestrácali spojenie medzi svojim pôvodom a vlasťou“. Priblížila svoje skúsenosti so zachovaním ruského jazyka v zahraničí a zdôraznila pripravenosť autonómnej oblasti k spolupráci. Она поделились своим опытом работы по сохранению русского языка за рубежом и подчеркнула готовность автономного округа к сотрудничеству.
Pred slávnostným otvorením konferencie sa konala recepcia pre krajanov, účastníkov konferencie u gubernátorky Jugry Natálie Komarovovovej.
Ruské centrum pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave sa zúčastnilo na konferencii. Vedúca kurzov ruského jazyka Natália Jadryšniková vo svojom prejave povedala o skúsenostiach spolupráce Ruského centra v Bratislave s vedením Chanty-Mansijskej oblasti a Surgutskou štátnou pedagogickou univerzitou. Vyjadrila vďaku vláde za pomoc pri realizovaní nápadov a navrhla uskutočniť spoločný dlhodobý projekt Slovenska a Jugry cez spojenie vedecko-kultúrneho potenciálu oboch regiónov. Gubernátorka Natália Komarovová podporila myšlienku podobného projektu a navrhla zaradiť ho do trojstrannej zmluvy.
Počas konferencie sa konalo plenárne zasadnutie, tematické sekcie, workshopy a výstavy. V rámci konferencie sa konala porada zástupcov subjektov Ruskej federácie počas ktorej sa zdieľali skúsenosti v oblasti podpory ruských krajanov a boli prezentované návrhy na konsolidáciu regionálnych zdrojov Ruskej federácie v tomto smere.
Konferencia vyvolala živý záujem a bola podrobne zaznamenaná v médiách.