Dňa 19. novembra 2019 sa v Ruskom centre pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave konala otvorená hodina ruského jazyka a kultúry, venovaná životu a tvorbe ruského výtvarníka Ivana Šiškina.
Na návštevu prišli študenti stredných odborných umeleckých škôl. Oni všetci prišli študovať do Bratislavy z rôznych slovenských miest a sú ubytovaní v internáte, ktorý sa nachádza neďaleko Ruského centra. Takéto stretnutia sa nekonajú prvýkrát a stali sa už tradíciou.
Najprv si študenti vypočuli tragický životný príbeh umelca, dozvedeli sa o jeho pobyte v Jelabuge, štúdiu maľby v Nemecku, potom sa na plátne premietol film o tvorbe umelca. Zobrazené diela zanechali nezabudnuteľný dojem, predovšetkým jeho slávne obrazy „Raž“, „Ráno v borovicovom lese“ a ďalšie krajinomaľby.
Na hodine sa rozprúdila diskusia o výtvarníkovom štýle maľby, o jeho anatomickom poznaní prírody, o pozoruhodnej realistickosti jeho výtvarnej techniky. Taktiež sa diskutovalo o tom, ako obrazy odrážajú tragický osud maliara.
Na konci sa konal kvíz, študenti dostali bonbóny „Medvedík čaptavý“, na ktorých obaloch je umiestnený slávny maliarov obraz.
Následne sa študenti oboznámili s výstavou obrazov „Moja ruská provincia“ z mesta Jelabuga, ktorú pripravilo Štátne múzeum-rezervácia Jelabuga. Na jednom z obrazov študenti mohli vidieť zobrazenie domu, v ktorom býval Šiškin.
Výstava zanechala silný umelecký dojem, ale obzvlášť ohromujúco pôsobili geniálne Šiškinove diela. Jedna zo Študentiek sa rozhodla, že sa bude Šiškinovej tvorbe venovať vo svojej diplomovej práci.