V súčasnosti v podmienkach karantény spojenej s rozširovaním koronavírusu vychádza do popredia online vzdelávanie. Ruské centrum pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave previedlo poslucháčov kurzov ruského jazyka na dištančnú formu vyučovania. Vyučujúci sa zúčastnili na niekoľkých seminároch pre zvyšovanie svojej kvalifikácie.
Dňa 20. marca 2020 sa konal webinár organizovaný ruským vydavateľstvom „Zlatoust“ (Petrohrad) na tému „O dištančom vyučovaní: odporúčania vydavateľstva“. Vydavateľstvo je bezkonkurenčným lídrom vo vypracovaní nových učebných materiálov z ruštiny ako cudzieho jazyka.
Vyučujúci sa oboznámili s odporúčniami pre organizáciu dištančného vyučovania, s požiadavkami na technológie a vybavenie, na využitie učebníc ruštiny ako cudzieho jazyka v online podobe.
Dňa 25. marca 2020 sa konal webinár usporiadaný Ruským centrom pri Univerzite v Pise (Taliansko) na tému „Metodické aspekty vyučovania ruského jazyka online“. Webinár viedla Julia Amlinskaja, vedúca škôl cudzích jazykov „Language Life“ a „Russificate“.
Účastníkmi webinára boli vyučujúci Ruských centier fondu „Russkij mir“ z dvoch desiatok európskych krajín. Zdieľali svoje skúsenosti a dojmy z toho, ako je organizovaná dištančná výučba na univerzitách, informácie o tom, aké programy a nástroje je lepšie využívať, ako motivovať svojich poslucháčov a študentov. Webinár mal praktickú povahu a bol užitočný.
Vyučujúci Ruského centra pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave sa zúčastnili aj ďalších vzdelávacích podujatí. Aplikované praktické semináre na tému „Zoom vo vzdelávacích cieľoch“, ktoré usporiadalo Interaktívne centrum Learnteachweb, webináre Učebného centra ruského jazyka Moskovskej štátnej univerzity na témy „Hra na hodinách ruštiny ako cudzieho jazyka“ a „Metodika interpretácie umeleckého textu vo vyučovaní ruštiny ako cudzieho jazyka“ a ďalšie pomohli účastníkom k zvyšovaniu kvalifikácie.