Русская версия Slovenščina English

Medzinárodná výstava "JUN 22, na strane človeka" v Bratislave

Medzinárodná výstava "JUN 22, na strane človeka" v Bratislave

75. výročie Veľkej vlasteneckej vojny (1941 – 1945)

 

Kreatívna únia ruských umelcov

Ruská akadémia výtvarných umení

Povolžské oddelenia Ruskej akadémie umenia

Európske centrum výtvarných umení

AIRCRAFT DIAGNOSTIK COMPANY

 

Projekt je realizovaný spodporou ministerstva kultúry Ruskej federácie.

Povolžské oddelenia Ruskej akadémie umenia: Konstantin Khudiakov

Kurátor aautor projektu: Vyacheslav Ereschuk

Koordinátori projektu: Igor Bondarenko, Jelena Prekopova, Svetlana Kuznetsova

Vedúci projektu: Konstantin Akimov

 

Otvorenie výstavy sa bude konať 30. Júna 2016 v Bratislave, v sídle spoločnosti Európske centrum výtvarných umení.

Výstava bude prebiehať v dátume od 30.06.2016 do 22.10.2016. Následne bude výstava presúvať do viacerých ruských regiónov.

  

Medzinárodná výstava "JUN 22, na strane človeka" v BratislaveMladí umelci boli požiadaný aby vyjadrili rôznymi umeleckými spôsobmi svoje postoje k udalostiam Veľkej vlasteneckej vojny v rokoch 1941-1945, aby vyjadrili svoje pocity, nie len sa spoliehali n informácie z kníh, filmov o vojne, ale aby sa vcítili do tejto hroznej tragédie. Úlohou nebolo vytvoriť diela na uctenie pamiatky, ale prostredníctvom umeleckej tvorby ukázať svoje pocity s danou témou. Hlavným cieľom výstavy je prezentácia obrazov vojny, ktoré zahŕňajú milióny životov. Stredobodom pozornosti je človek. Umelec musí stáť „na strane človeka".

 

Projekt dal dokopy mladých umelcov, absolventov Surikovského inštitútu súčasného umenia, ktorých diela sú základom a štruktúrou projektu. Tridsať rokov ubehlo od vytvorenia triptychu Konstantina Khudiakova „Cherry of the forty-five", dielo je súčasťou výstavy. Medzi súčasnými dielami – Ivan Kolesnikov, Sergey Denisov a Igor Sever.

  

Humanistická cesta v názve výstavy „Na strane človeka" je vdielach ruských umelcov najdôležitejším bodom pri objavovaní tejto ťažkej témy, nie historické momenty, ktoré sú preberané v debatách politológov a historikov, ale nepopierateľné hodnoty života a dôstojnosti každej ľudskej bytosti.

 

Obzvlášť by som chcel zdôrazniť skutočnosť, títo mladý umelci, ktorí sa zúčastnili projektu sa po prvýkrát stretli s témou Veľkej vlasteneckej vojny. Boli podporovaný svojimi staršími kolegami, ktorých diela navodili požadovaný podtón a integritu projektu. Výsledkom je mnohostrannosť, komplexnosť a zaujímavosť. Prajeme veľa úspechov všetkým umelcom.

Zurab Tsereteli

Prezident Ruskej akadémie umenia

Ľudový umelec Ruska

  

Posledný svedkovia Veľkej vlasteneckej vojny odchádzajú na druhý svet.... Prichádza doba výkladov vojny písaná minulosťou. Teraz je nebezpečný čas, vo všetkých smeroch keď si to zrazu uvedomujeme. V realite médiá a milióny ľudí prostredníctvom televízie denne pozerajú nespočetné katastrofy a straty na ľudských životoch. Ambície, chamtivosť, cynizmus, nedostatok národných a medzinárodných elít, nepoznajúc hranice a spôsobujú odpor obyčajných ľudí , samozrejme umelci majú túžbu ukázať to prostredníctvom svojho hnevu a bolesti. Autorom projektu je mladý talentovaný umelec Vyacheslav Ereschuk, ktorému sa podarilo zhromaždiť na realizáciu projektu nie len známych umelcov ale aj mladých. Projekt je venovaný významnému dátumu pre Rusov – 22. JUN a je vzácnym príkladom pre umenie.

Konstantin Khudyakov

Viceprezident Ruskej akadémie umenia

Riaditeľ Povolžské oddelenia Ruskej akadémie umenia

Prezident Kreatívnej únie ruských umelcov

 

Medzinárodná výstava "JUN 22, na strane človeka" v BratislaveVeľká vlastenecká vojna (1941 - 1945) – vojna medzi ZSSR a Nemeckom vrámci druhej svetovej vojny, ktorá skončila víťazstvom Sovietskeho zväzu nad nacistami a zajatím Berlína. Hlavným významom Veľkej vlasteneckej vojny je fakt, že sovietska armáda spolu so svojimi spojencami nakoniec porazila nemeckú armádu, zastavila Hitlera v jeho prianí vládnuť celému svetu. Vojna priniesla nie len deštrukciu, mizériu pre milióny ľudí po celom svete ale aj radosť víťazstva, oslobodenie území ZSSR okupované nemeckou armádou a oslobodenie celej Európy od fašistického moru. Po vojne prišil dlho očakávaný mier.

  

Vrámci projektu „JUN 22, na strane človeka" ktorý zoskupil mladých umelcov, absolventov Surikovského inštitútu a majstrov moderného umenia je veľmi zaujímavé rôznymi témami, technikami, štýlmi tvarmi. Je zaujímavé ako umelci vo svojich dielach vyjadrujú svoje skúsenosti s udalosťami spojenými s vojnou. Podľa môjho názoru, úlohou bolo, aby umelci ukázali obrazy vojny, ukázať ľuďom čo sa stalo počas vojny. V súčasnej politickej situácii vo svete, kde v niektorých štátoch sa niektorý ľudia snažia znovuzrodenie fašistickej filozofie, nenávisti, v snahe povýšiť jeden národ nad druhým je dôležité využiť všetky formy, metódy, či politické alebo prostredníctvom umenia pre boj proti takýmto ľudom. Musíme byť vždy na strane človek!

Igor Bondarenko

Prezident Európskej akadémie pre bezpečnosť a konfliktov

Prezident Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry

Čestný akademik Ruskej akadémie umenia

 

 

Udalosti akademického výstavného umenia má za cieľ vyvinúť dialóg medzi kultúrami ako formu diplomacie 21. Storočia s cieľom posilniť humanitné princípy asociálne funkcie umenia a multikultúrne vzťahy.

 

 

Povolžské oddelenia Ruskej akadémie umenia